Перейти до вмісту
Головна » Статті » Суспільство » Музей Пирогова – безцінна спадщина непідкупного генія медицини

Музей Пирогова – безцінна спадщина непідкупного генія медицини

Музей Пирогова

Мальовничий куточок у Вінниці, є по істині культурним надбанням та гордістю країни. Музей-садиба Пирогова, пам’ятка, якою пишаються вінничани, захоплюються гості міста, надихаються сучасні послідовники генія. В садибі Пирогова панує атмосфера величності, не через пафосні споруди чи позолоти, а через велич засновника.

Феномент лікаря Пирогова

Пирогова називають “батьком хірургії”, “єдиним та незамінним вчителем для усіх лікарів”, “винахідником анестезії”, “лікарем, із пріоритетом – життя”.

Свій лікарський шлях Пирогов почав із 14 років, вже у 26 здобув ступінь професора медицини. Врятував тисячі життів, чотири рази з медичною місією був на війні, зробив прорив у військово-польовій хірургії, написав велику кількість наукових праць та трактат, що стали підґрунтям для розвитку сучасної медицини.

Його вимога: “Люди в білих халатах мають оперувати”, викликала водночас нерозуміння і захват. Але байдужих до його постаті не залишалось. Ним захоплювались Менделєєв та Жуковський, звертались усі від владних персон до ворогів царської влади. Допомога надавалась на рівних умовах, в спільній черзі без виключень. Саме тому, Микола Іванович неодноразово відзначений високими нагородами та преміями, але через власне бачення та непокору неодноразово позбавлений їх. Для нього не існувало кордонів. Він був людиною з одним пріоритетом – людське життя та здоров’я.

Музей Пирогова – місце що має правильні цінності!

Двадцять останніх років свого віку Пирогов провів у селі Вишня – сучасна Вінниця. Тут облаштував затишний будинок, власноруч висадив красивий сад, збудував першу сільську лікарню та аптеку. Де за рецептом що мав позначку «для бідного» ліки відпускалися безкоштовно, де двічі на тиждень з восьмої до восьмої, допомогу міг отримати кожен нужденний.

Об'єкт культурної спадщини - Музей-садиба Пирогова в м. Вінниця

Саме тут, в сучасному музей-садибі Пирогова, на своїй веранді, із видом на улюблену липову алею, цитуючи Пушкіна: “Дар напрасный, дар случайный. Жизнь, зачем ты мне дана?”, “Нет! Жизнь, ты с целью мне дана!”, Микола Іванович відійшов у вічність.

За ініціативою дружини Олександри, його тіло забальзамували та згодом помістили в спеціально збудовану усипальню-некрополь, яка є найвідвідуванішою локацією музею Пирогова.

А в вересні 1947 року, на місці помістя відкрили музей-садибу М.І. Пирогова, який на сьогодні є національною культурною спадщиною України.

Музей-садиба Пирогова передає атмосферу буття видатного вченого, дозволяє сповна поринути в його хобі – садівництво, розкрити любов до медицини.

До складу об’єктів культурної спадщини та пам’яток садово-паркового мистецтва входять:

  • будинок, де жив учений, збережено експозиції його життя;
  • аптека, де зображені інтер’єри приймальні та операційної;
  • церква-некрополь із забальзамованим тілом ученого;
  • парк, де у власноруч висаджених деревах Микола Іванович передав свою любов до садівництва, природи та всього живого.

Сьогодні учені Академії медичних наук України проводять на садибі Пирогова виїзні сесії, наукові з’їзди та конференції, а також періодично організовують Пироговські читання.

А кожен охочий може відвідати місце, де панує непереборний пироговський дух. Де, завдяки збереженим експозиціям, можна відчути життєві будні великого генія та відчути наскільки звичайна людина може стати величною.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.