Перейти до вмісту
Головна » Статті » Суспільство » Особняк нотаріуса Філіпова у Житомирі

Особняк нотаріуса Філіпова у Житомирі

Особняк нотаріуса Філіпова

Житомир – одне із найдавніших міст в Україні зі своєю унікальною історією, архітектурою, традиціями містобудування. У ХІХ столітті місто почало стрімко розвиватися у архітектурному плані: з’являються перші багатоповерхові приміщення, комплекси, культові споруди та навчальні заклади, які до сьогодні є окрасами вулиць та пам’ятками архітектури місцевого значення. В цей період у забудові найяскравіше проявляються стилі класицизму та бароко.

Особняк Філіпова (Житомир) – архітектура

Класичним зразком архітектурного бароко ХІХ століття в м. Житомир можна назвати приміщення особняка Івана Філіпова на вулиці Великій Бердичівській. Він збудований ще у 1886 році. Спочатку будівля була повністю дерев’яною, але Іван Миколайович у 1903 реконструював його і перетворив на окрасу південної околиці міста.

Будинок нотаріуса Філіпова в Житомирі
Особняк нотаріуса Філіпова

Умовно споруду розділено на три частини: центральну з мансардою та два бокових крила. До наших днів збереглася чудова ліпнина фасаду, високі колони, вікна, що були великою розкішшю для свого часу. Зберігся у домі багато оформлений камін прикрашений античною ліпниною, старовинні меблі та елементи декору, піаніно. За інформацією з неофіційних джерел власник витратив близько 100 тисяч рублів на реконструкцію. Сам нотаріус користувався великими авторитетом, працював нотаріусом по округу суду в Житомирському окружному суді, мав приватну практику, зокрема, обслуговував одного з найзаможніших мешканців Житомира – барона Івана Максиміліановича де Шодуара.

Антична ліпнина каміну в особняку

Історія та сучасність пам’ятки

На жаль, зміна керівництва держави та перипетії історичного розвитку не дозволили власнику прожити гідне життя у власному домі. Після Жовтневого перевороту будівлю націоналізували та передали муніципалітету. Іван Миколайович Філіпов змушений був покинути домівку, подальша доля його невідома, найпоширенішою версією називають втечу за кордон.

Протягом останніх ста років у будівлі базувалися національна школа більшовиків, 22-га міська школа, згодом міський РАЦС. У часи незалежності України була проведена масштабна реконструкція будівлі: перестелили паркет, замінили покрівлю, оновили інтер’єр та провели утеплення фасаду. У 2016 році було прийнято рішення змінити призначення дому нотаріуса Філіпова на Дім української культури, в якості якого він функціонує і сьогодні.

Дім Української культури в м. Житомир

Важлива складова національної пам’яті та руху в майбутнє – вивчення своєї історії, знання минулого, особливо своєї малої батьківщини. Такі знання підвищують рівень нашої самосвідомості, розширюють світогляд, формують патріотизм. Прогулюючись Житомиром ми можемо роками проходити мимо прекрасних надбань предків, не задумуючись безмовним свідком яких подій, людських доль стала та чи інша будова.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.