Перейти до вмісту
Головна » Статті » Дозвілля » Вавельський замок – королівський замок в Кракові

Вавельський замок – королівський замок в Кракові

Вавельський замок зверху

Будь-яка подорож Краковом бере свій початок з Вавельського замку (Zamek Wawelski). Його вважають символом та душею Кракова та всієї Польщі. Усі архітектурні споруди перебувають під керівництвом Королівського замку на Вавелі Державних зборів мистецтва. У музеї зібрані найцінніші експонати культури, релігії та історії Польщі. Вавельський замок часто порівнюють із Московським Кремлем за значимістю для країни.

Свою назву Вавельський замок отримав невипадково. У перекладі з польського Wawel означає “пагорб”. Тут, на високому лівому березі річки Вісли, розташувалася одна з найважливіших та найкрасивіших архітектурних споруд колишньої столиці Польщі. Саме тут зародилося місто, тут жили та коронувалися польські королі.

Вавельський замок, р. Вісла

Вавельський замок: історія

Якщо вірити археологам, перше укріплене поселення на місці сучасного замку, поруч із питною водою було збудовано віслянами (місцеве плем’я) ще в IX столітті. Кам’яні укріплення звели майже через 200 років, у 1290-1300 роках, за правління князя Вацлава II. На XIV столітті король Польщі Казимир III Великий перебудував їх у готичному стилі.

У 1499 році, після того, як Вавельський замок горів, князь Олександр Ягеллон розпочав реконструкцію Вавеля. Але не дочекавшись закінчення реконструкції, 1595 року замок знову сталася пожежа. Вогонь знищив частину будівель та він занепадає. Тут тривають коронації королів та поховання ченців, поетів та політиків. Але від колишньої готичної краси майже нічого не залишилося. Резиденція короля та столицю перемістили до Варшави.

У середині XVII століття Вавельський замок був пограбований, а в 1702, під час Великої Північної війни, спалений шведами.

У 1724-1728 роках Вавель намагалися реставрувати, але Польща втрачає свою незалежність, роботи припиняються, а будівлі стають казармами для австрійського гарнізону. Тільки 1905 року Польський уряд викупив Вавельський замок та почав відбудовувати, намагаючись повернути йому колишній вигляд.

8 вересня 1994 року Вавель набув статусу Пам’ятника історії. Тут розташована експозиція, присвячена життю королів: тронна зала, скарбниця, покої, збройова палата. Кожен турист, що увійшов сюди, може відчути атмосферу часів царювання королів.

Опис Вавельського замку

Через увесь Краків до стін замку пролягає Королівська дорога (Droga Krolewska). Zamek Wawelski (Вавельський замок) це комплекс будівель: фортифікаційні споруди, кафедральний собор і королівський замок.

Ворота та каплиці

Навколо Вавеля розташовано три брами, через які можна потрапити на територію замку:

  1. Бернардинська брама. Розташовані біля Сандомирської вежі, збудовані за часів Другої світової війни.
  2. Ворота Ваза. Найстаріші ворота, побудовані в 1591 королем Сигізмундом. Розташовані між Кафедральним собором та Кафедральним будинком. Колись вони були єдиним входом на територію замку.
  3. Гербові ворота. Побудовані 1921 року, знаходяться біля пам’ятника Тадеушу Костюшку (польський діяч визвольного руху). На воротах розташовані герби Польщі, Литви та Російського воєводства.

Покої королів знаходяться поряд із каплицями. Найвідоміша каплиця Сигізмунда, всередині якої знаходиться великий дзвін. Існує повір’я, що якщо загадати бажання, дивлячись на цей дзвін, воно обов’язково здійсниться. Не менш відомою каплицею Королів Ваза, збудована у флорентійському стилі.

Вавельський замок: Башти

Сенаторська, Розбійницька та Сандомирська вежі – частини оборонних споруд, що входять до комплексу «Вогняних веж» XV століття:

  • Сенаторська вежа, або Любранка, незвичайна тим, що нижня її частина побудована з каменю, а зверху вежа викладена із цегли.
  • У Сандомирській вежі зараз виставковий конференц-зал. Перші згадки про неї датуються 1462 роком, коли тут обезголовили 6 людей, учасників міських заворушень. А в 1856 році в ній та прилеглій до неї будівлі був госпіталь. Кажуть, у вежі було ув’язнено представників шляхти із Сандомира, звідки й пішла назва.
  • Розбійницька, або Злодійська вежа у її підвалі була в’язниця, звідси й назва.

Кафедральний собор святих Станіслава та Вацлава

Кафедральний собор Святих Вацлава та Станіслава окрема найцікавіша пам’ятка на території Вавельського замку. Усередині собору розташована королівська усипальниця, де поховані польські монархи, видатні діячі політики та мистецтва. У XX столітті єпископом собору був Кароль Войтила, який пізніше став Папою Римським. Тут же розташований вівтар Вітчизни – місце, куди ченці приносили військові трофеї.

На вході в собор підвішені кістки мамонта, які за повір’ям приносять щастя місту.

Кафедральний собор святих Станіслава та Вацлава
Собор святих Станіслава та Вацлава

Пам’ятник Вавельському дракону

Ще однією визначною пам’яткою пам’ятник Вавельському дракону, встановлений у 1972 році. За легендою, чудовисько жило в печері біля підніжжя Вавельського пагорба, вимагаючи пожертвування у вигляді корів. Дракона вбили сини короля Крака – Лех і Крак. Не поділивши між собою перемогу, старший брат Лех убив молодшого, за що його вислали із міста. А на честь молодшого назвали місто.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.