Перейти до вмісту
Головна » Статті » Суспільство » День святого Миколая. Все що потрібно знати про свято

День святого Миколая. Все що потрібно знати про свято

День святого Миколая 2021

Цикл різдвяно-новорічних свят в Україні починає День святого Миколая. Його з нетерпінням чекають не лише діти, а й дорослі. Традиційно, свято Миколая – передвісник Різдва та Нового Року. Пам’ять даного святого вшановує православна та католицька церква.

Генезис свята Миколая Чудотворця

День вшанування Миколая Чудотворця, як будь-яке релігійне свято, обплетений різного роду чутками, традиціями, історичними та релігійними міфами, тому встановити достовірні факти досить складно, навіть професійним історикам, адже перші житія святого були написані лише в ХІ столітті.

Відомо, що народився він у 200-х роках на території сучасної Туреччини у місті, що на той час носило назву Патарах, у досить заможній родині. Батьків звали Феофан і Нонна. У ранньому дитинстві Миколая охрестили. Є дані, що після його подорожі в Палестину до Гробу Господнього, вирішив стати монахом. Але не став усвідомивши своє призначення не просто в служінні Господу, а у поширенні християнської віри, повернувся в Лікію та став священником.

Відомим Миколай став завдяки діям, які церква трактувала як «чудеса» (зцілення хворих, приборкання бурі на морі, воскресіння мертвого матроса, тощо), після того його стали іменувати Чудотворцем. Хоча, навіть у церковних «Житіях» зустрічаються дані, що Миколай Чудотворець «пройшов з вогнем і мечем» по язичницьких храмах, очолював криваву розправу над іновірцями.

Помер, за твердженням церковників, Миколай 19 грудня в місті Міра, в цей день почали вшановувати його пам’ять. Достеменних фактів чи свідчень, що така історична особистість існувала немає.

Свято День святого Миколая
Коли День святого Миколая?

Святого Миколая християни східного обряду вшановують двічі на рік – 22 травня і 19 грудня. 22 травня 1087 року – день перенесення мощей Святого Миколая з Лікії в місто Бари що в Італії. Традиційно цей день називають Миколи Весняного чи Літнього, іноді Миколи Верхнього.
19 грудня – Різдво святого Миколая, день пам’яті Миколи Чудотворця. Цей день вважається днем його смерті.
Католики святкують День Святого Миколая 6 грудня
Обидва свята неперехідні, тобто дата святкування щороку випадає той же день.

Традиції святкування Дня святого Миколая

Традиція дарувати подарунки в цей день досить давня. Є легенда, що на території Німеччини жив батько і мав трьох доньок на виданні. Проте у нього зовсім не було коштів на їх придане. У такій ситуації доньок не чекало щасливе заміжжя. Коли про ситуацію дізнався Святий Миколай, він три ночі підряд таємно підкидав до будинку золото, щоб дівчата змогли достойно вийти заміж. Саме з середньовічної Німеччини пішла традиція дарувати дітям таємно подарунки в день вшанування пам’яті Святого Миколая Чудотворця.

Є також повір’я, що Святого Миколая супроводжує ангел і чорт, які записують всі позитивні та негативні вчинки дітей. На підставі цих записів святий приймає рішення, який подарунок принести.

День святого Миколая в Україні

Українці щороку відзначають День святого Миколая, є власні традиції святкування. В ніч з 18 на 19 грудня прийнято дарувати подарунки близьким та рідним. Для багатьох дітей Святий Миколай залишає подарунки під подушкою, у взутті, біля ліжка чи в заздалегідь заготовленому мішечку поки ті сплять.

Господині часто пекли в цей день традиційне печиво – миколайчики, із додаванням меду, ягід, ароматних трав.

До Дня святого Миколая прийнято пробачати образи, повертати борги, примирятися.

Сучасні українські школярі в цей день влаштовують святкові заходи на честь свята. У багатьох містах в цей день відкривають святкову ялинку, розпочинаючи цикл різдвяно-новорічних свят.
Яким би не було ваше ставлення до даного свята, його традицій, релігійного змісту цього дня, пам’ятайте, що втілення в життя можливості подарувати позитивні емоції близьким та рідним, турбота – кращий прояв нашої любові.

Позначки:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.